Reakcja odpornościowa polskiego biznesu na koronawirusa. Krótki przegląd giełd.

Nastójmy się od razu pozytywnie. Nawet jeśli myślisz, że wszystko idzie jak najgorzej, to tylko na pierwszy rzut oka. Spójrzmy prawdzie w oczy. Spędziliśmy kilka nocy na polskiej zakładce traidingview.com oraz profilu  money.pl, aby nadążyć za lokalnymi trendami biznesowymi. Dalej, tylko fakty. I zacznijmy od tych dobrych 🙂

Dane money.pl

Podczas gdy akcje większości  firm pikują w dół, naszą uwagę przykuły te, które notują wzrost. Medycyna rosnie najbardziej – udział wiodących graczy w branży wzrósł aż o %120 w porównaniu do czasów pre-koronawirusowych. Przewidywalnie, ponieważ teraz środki do higieny rąk i maski medyczne stały się dobrami konsumpcyjnymi. Akcje lubelskiego koncernu farmaceutycznego Biomed, np. dzięki pandemii, stały się o jedną trzecią droższe.

No, ale droga do tej części  biznesu jest uporządkowana i niedostępna dla zwykłych firm, więc może lepiej porozmawiajmy o naszych, prozaicznych interesach, blisko ludzi. Tutaj twórcy gier online znajdują się tuż za firmami farmaceutycznymi. Akcje firm gier komputerowych w krótkim okresie kwarantanny wzrosły o prawie 77%. Uwaga, takie firmy jak  Boombit i T-Bull wypuszczają gry na platformy mobilne Android i iOS. Nadszedł czas, aby przyjrzeć się bliżej tej branży i, co najważniejsze,  facetom, którzy kodują i rysują świat gier na smartfony. W IT-sferze kadry są czymś więcej niż wszystkim.

Zapomniane firmy budowlane ? (ich akcje wzrosły o jedną trzecią), proponujemy też przyjrzeć się bliżej sektorowi rolniczemu – mają one jak dotąd 27,5% wzrost akcji. Połącz je z producentami produktów, których udział wzrósł o 20%, a główny trend biznesowy w 2020 roku zostanie sformułowany sam z siebie – zawsze chcesz jeść. Branża ta jest atrakcyjna nie tylko ze względu na stabilny wysoki popyt, ale także na wszystkie dotacje rządowe, możliwość pracy w wolnych strefach ekonomicznych i łatwość rekrutacji.

Sektor cyfrowy nie odnotował poważnej poprawy, a wartość akcji spółek wzrosła w ostatnich tygodniach jedynie o 8%. Ale nie spisalibyśmy ich na straty. Firmy informatyczne są szarymi eminencjami na rynku, biorąc pod uwagę ich ilość, a nie wielkość. Również na tej liście nie zobaczysz tak małych, ale oops …..bardzo wysoko wybijających się  jak usługi szkoleniowe online. Rodzice uczniów są nie tylko zaskoczeni ciągłym kształceniem swoich dzieci, ale także sami kupują kursy szkoleniowe. Czy to z tęsknoty, czy też myślenia o przekwalifikowaniu – pozostaje tajemnicą.

Jeśli chodzi o ofiary, najbardziej ucierpiał przemysł turystyczny i transportu lotniczego. BBC opublikowało już komentarz szefowej Światowej Rady Podróży i Turystyki Glorii Guevary na temat skutków pandemii korona-wirusowej. Jej prognozy dla sektora turystycznego w 2020 roku są rozczarowujące: redukcja o jedną czwartą i około 50 milionów bezrobotnych, którzy wcześniej pracowali w branży turystycznej. Najbliższy los linii lotniczych jest również zły: jeszcze w lutym Zrzeszenie Międzynarodowego Transportu Lotniczego IATA zauważyło, że w wyniku wybuchu korona wirusa obroty branży lotniczej spadły o 30 miliardów dolarów (Financial Times w dniu 5 marca stwierdził straty już w wysokości 90 miliardów dolarów). Nawet teraz IATA przewiduje, że globalna epidemia korona wirusa będzie kosztować linie lotnicze od 63 miliardów dolarów do 113 miliardów dolarów w 2020 roku. Nawiasem mówiąc, kontrolny pakiet akcji polskich linii lotniczych LOT jest własnością Skarbu Państwa.

Rozrywka to również trudna dziedzina, której dużą część stanowi biznes restauracyjny. Aby przetrwać na kwarantannie, musieli przeformatować swoją działalność, aby dostarczać żywność i skierować budżet reklamowy na promocję internetowego menu. Właściciele kawiarni, którzy nie mają nic do zaoferowania, narzekają, że format “to go” nie jest w Polsce bardzo popularny.

Oczywiście są to krótkie wyniki wpływu kwarantanny na polski rynek gospodarczy. Mamy nadzieję, że te informacje pomogą Państwa firmie wybrać odpowiedni sektor rozwoju na rok 2020.

Skontaktuj się z nami

Otrzymaj 250 zł na reklamę w Google